نصب دوربین تشخیص پلاک

دوربین تشخیص پلاک را نمیتوان مانند دوربین نظارتی در هرمکانی با هر زاویه ای نصب کنید و انتظار نتایج دقیق را داشته باشید.

برای اینکه نرم افزار دوربین پلاک خوان ، بتواند پلاک ها را به متن تبدیل و به پایگاه داده ها متصل کند (OCR)، باید بتواند عکس های خوبی از پلاک ها بگیرد.

بنابراین اگر می‌خواهید بالاترین کارایی ممکن را از نصب دوربین تشخیص پلاک خود بگیرید، باید برای نصب آن به نحوه صحیح آن ، وقت بگذارید.

این شامل یافتن مکان مناسب، تنظیم آن در ابعاد بهینه و تنظیم تنظیمات روی رابط دوربین تشخیص پلاک است.

نرم افزار پلاک خوان و ثبت محدوده سرعت بدون رادار

هنگام برنامه ریزی برای نصب دوربین تشخیص پلاک ، موارد زیر را در نظر بگیرید:

ü      فقط برای نظارت بر متن روی پلاک ها هستند

ü      باید فقط روی ناحیه مورد نظر فوکوس و زوم شوند

ü      زمانی که با دوربین های معمولی حالت روز/شب ترکیب شوند بیشترین تاثیر را دارند

موقعیت مکانی مناسب جهت نصب دوربین تشخیص پلاک LPR

هنگام نصب دوربین، هدف خود از گرفتن پلاک خودرو در نظر داشته باشید. بهتر است دوربین را در نقطه ای مناسب رو به نقطه مشخصی قرار دهید، منطقه کوچکی که خودروها با سرعت و موقعیت ثابتی داخل و خارج می شوند.

راه اندازی یک سیستم LPR نیاز به برنامه ریزی مناسب دارد تا اطمینان حاصل شود که دوربین به درستی داده های پلاک خودرو را با حداقل خطا در تصویر، ثبت و ذخیره می کند. هنگام نصب دوربین LPR، دستورالعمل های زیر را برای دستیابی به یک تصویر بهینه در نظر بگیرید.

هنگام نصب دوربین، هدف خود از گرفتن پلاک خودرو در نظر داشته باشید

زاویه دوربین

از آنجایی که دوربین های LPR ثابت هستند، زاویه ای که دوربین در آن نصب می شود برای گرفتن تصویر واضحی از پلاک ها ضروری است.

توصیه می‌شود دوربین به گونه‌ای نصب شود که تا حد امکان با منطقه هدفی که پلاک‌ها در طول کارکرد معمولی از آن عبور می‌کنند، تراز باشد.

معمولاً این دقیقاً در جلو یا مستقیماً پشت وسیله نقلیه است، اما همیشه این امکان وجود ندارد. بهتر است زاویه دید دوربین باید 30 درجه نسبت به زمین و مسیر حرکت باشد.

هنگام نصب دوربین پلاک خوان به نکات زیر توجه کنید:

هنگام نصب دوربین تشخیص پلاک LPR  با نمای مستقیم و جلوی وسیله نقلیه مورد نظر، دوربین را با جلوی وسیله نقلیه هدف تراز کنید.

توصیه می شود تصویر را با عرض کامل وسیله نقلیه پر کنید تا ارتفاع کاراکترهای صفحه گرفته شده بین 30 تا 35 پیکسل باشد.

هنگام نصب دوربین تشخیص پلاک LPR  در خارج از مرکز از جلوی وسیله نقلیه مورد نظر، زاویه افقی بین دوربین و پلاک خودرو نباید بیشتر از 20 درجه باشد.

برای جلوگیری از گرفتن محتوای غیر ضروری، توصیه می شود دوربین را در موقعیت کمی بالاتر (3 تا 8 فوت) نصب کنید تا فقط از قسمت جلوی خودرو عکس بگیرید.

تلاش برای قرار دادن دوربین در زوایای عجیب و غریب یا بیشتر از زاویه نصب توصیه شده، منجر به تصویری با کیفیت پایین از پلاک(های) عبوری می شود.

هنگام نصب دوربین، هدف خود از گرفتن پلاک خودرو در نظر داشته باشید

لنز مناسب دوربین تشخیص پلاک LPR چیست؟

قطعه بعدی از پازل که باید در نظر گرفته شود، زوم دوربین است. 

لنز می تواند از 8 تا 32 میلی متر زوم کند، بنابراین برای یافتن طول ایده آل مشکلی ندارید. هر طور که دوربین را قرار دهید، مطمئن شوید که میدان دید شما به طور موثر باشد.

لنز در هنگام گرفتن پلاک خودرو تفاوت ایجاد می کند. شما نمی توانید یک لنز زاویه باز برای نظارت عمومی داشته باشید و همچنان پلاک خودرو را ضبط کنید.

بسیاری از مشتریان هنگام انتخاب دوربین های امنیتی مرتکب این اشتباه می شوند زیرا می خواهند تا حد امکان با یک دوربین واحد پوشش دهند.

مسئله این است که هرچه نمای وسیع‌تر باشد، توانایی شما برای بزرگ‌نمایی در موارد کوچک‌تر کاهش می‌یابد. اکثر دوربین های امنیتی، برای نظارت عمومی، دارای لنز 3-8 میلی متری هستند.

هرچه این عدد کمتر باشد، نمای گسترده تر است. هرچه این عدد بیشتر باشد، دید باریک‌تر است (اندازه‌های لنز بر حسب میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شوند).

برای اکثر سایت‌های ساختمانی، میدان‌های تجاری و ساختمان‌هایی با پارکینگ‌های کوچک‌تر، یک دوربین امنیتی 3-5 مگاپیکسلی با لنز 9-22 میلی‌متری عالی است.

یک دوربین مگاپیکسلی بالاتر با لنز 30 تا 80 میلی‌متری برای مشاغل تولیدی و لجستیکی بزرگ‌تر بهترین است زیرا این مشاغل معمولاً پارکینگ‌های بزرگ‌تری با ورودی‌هایی دارند که معمولاً دورتر از ساختمان هستند. در این سناریوها، دوربین تشخیص پلاک را می توان بالاتر نصب کرد زیرا زاویه ساختمان تا ورودی پارکینگ کمتر و دورتر است.

سرعت شاتر

هنگام مشاهده اولیه فیلم دوربین LPR در حین نصب، اگر خودرو با سرعت بیش از حد حرکت کند، پلاک های عبوری ممکن است مبهم به نظر برسند.

برای بهبود وضوح تصویر می توان سرعت شاتر دوربین را (از طریق نمایشگر وب دوربین) افزایش داد، اما این کار را به تدریج انجام دهید زیرا هر چه سرعت شاتر بالاتر باشد، تصویر تیره تر و دانه دانه تر ظاهر می شود.

هنگام تنظیم سرعت شاتر دوربین LPR، موارد زیر را در نظر بگیرید:

تنظیمات دوربین از طریق Web Viewer و با استفاده از مرورگر وب مدیریت می‌شوند (Internet Explorer یا Chrome توصیه می‌شود)

سرعت شاتر پیشنهادی 1/240 ~ 1/480 است (بسته به شرایط نوری)

تنظیم بافر زنده (نمایشگر وب) توصیه شده هنگام مشاهده جریان اصلی 500 میلی‌ثانیه است

تار بودن و یا تاریک بودن ویدیو ممکن است به دلیل سرعت شاتر بسیار کم باشد

روشنایی محیطی

به‌طور پیش‌فرض، دوربین‌های تشخیص پلاک LPR برای اطمینان از اینکه دوربین‌ها از ماژول‌های نور IR خود استفاده می‌کنند، در حالت شب ثابت هستند. علاوه بر این، یک تصویر تک رنگ می تواند برای خواندن متن بهتر باشد.

با وجود این، دوربین های LPR نیز به طور هدفمند طراحی شده اند تا فقط نور مادون قرمز را در یک جهت هدایت کنند، نه اینکه یک منطقه را با نور مادون قرمز مشابه دوربین های معمولی مجهز به IR هدایت کنند.

بنابراین، محیط هایی که به دلیل نور خورشید یا نور خارجی به خوبی روشن هستند، ممکن است بتوانند تصاویری از اشیاء محیط را به دوربین LPR ثبت کنند.

از طرف دیگر، محیطی با سایه های زیاد و بدون نور خارجی ممکن است به صورت یک صفحه سیاه ظاهر شود.

به یاد داشته باشید که دوربین های LPR برای گرفتن تصاویر از پلاک ها و نه نظارت بر محیط اطراف طراحی شده اند.

ابعاد بهینه

هنگامی که بهترین مکان برای نصب دوربین LPR خود را پیدا کردید، گام بعدی این است که دوربین خود را در ارتفاع و فاصله بهینه از نقطه کور نصب کنید. برای بهترین نتیجه، دوربین شما باید بین ۲ تا ۶ متر یا ۶ تا ۱۸ فوت از زمین فاصله داشته باشد.

در حالت ایده آل، زاویه بین پلاک و زمین باید حدود 30 درجه باشد. بنابراین، بسته به اینکه در حال تلاش برای گرفتن پلاک های 15، 50 یا حتی 100 فوتی هستید، ارتفاع بهینه تغییر خواهد کرد.

دوربین تشخیص پلاک

تنظیمات دوربین

هنگامی که دوربین شما در بیرون در ارتفاع و موقعیت بهینه تنظیم شد و روی یک نقطه خاص متمرکز شد، وقت آن است که به داخل رفته و دوربین را فعال کنید. هنگامی که رابط دوربین را بالا کشیدید، چند تنظیمات وجود دارد که می خواهید تغییر دهید تا مطمئن شوید دوربین شما آماده شروع ضبط پلاک خودرو است.