نحوه انتخاب دوربین پلاک خوان

معمولا  انتخاب دوربین جهت پلاک خوانی انتخاب ساده ای به نظر میرسد.

معمولا دوربینهای پیشنهاد شده از ساختار زیر تشکیل شده و دارای مشخصات زیر می باشند :

البته در پروژه های متفاوت و بر حسب کیفیت پروژه دوربین پلاک خوان میتواند متفاوت باشد .

دوربینهای پلاک خوان تحت شبکه (ip) :

انتخاب دوربین پلاک خوان
معمولا حداقل کیفیت تصویر لازم در انتخاب دوربین پلاک خوان برای پلاک خوانی ۱.۳ مگا پیکسل یا بیشتر میباشد . کیفیت دوربین  به طور کل بسته به نوع پروژه میتواند متفاوت باشد اما در فواصل کم میتوان از دوربینهای تحت شبکه (IP camera) با کیفیت معمولی استفاده کرد .

کیفیت نرمال که در اغلب پروژه های پلاک خوانی استفاده میشود 2 مگا پیکسل یا کیفیت (FHD) میباشد .

دوربینهای تحت شبکه با کیفیت 2 مگا پیکسل معمولا توانایی پوشش عرض جاده تا متراژ 7 متر را جهت پلاک خوانی دارا هستند .

 لنز وری فوکال یا موتورایز :


لنز متغییر در دوربین پلاک خوان ، جهت تنظیم فاصله کانونی لنز برای پلاک خوانی مناسب استفاده میشود و تنظیم آن بستگی به  موارد زیر دارد :

معمولا شرکتهای تولید کننده نرم افزار پلاک خوان توصیه هایی در مورد اندازه پیکسل پلاک در صفحه دارند که ایجاد این شرایط در اغلب از طریق تغییرات زاویه لنز دوربین پلاک خوان حاصل میشود



 فرمت فشرده سازی :

نرم افزار پلاک خوان قابلیت تشخیص و شناسایی پلاک با کلیه فرمتهای تصویر از جمله H264 , H265 , MJPG  و سایر فرمتها را داراست اما تفاوت اصلی در تاثیر این فرمتها در تخصیص پردازنده به خود است فرمتهایی که فشرده سازی روی انها انجام شده پهنای باند کناری برای ارسال تصویر به خود اختصاص میدهند اما در قسمت پردازنده ، باعث افزایش بار پردازشی CPU میشوند در نتیجه انتخاب فرمت تصویر بستگی زیادی به نوع و سختار پروژه و پهنای باند موجود دارد  اما در نهایت ساختار MJPG فرمت مناسب تری جهت پردازش تصویر و پلاک خوانی میباشد و درصد کمتری از پردازنده را اشغال میکند.

لازم به ذکر است  قابلیت MJPG باید در stream اصلی دوربین وجود داشته باشد .

 قابلیت تنظیم شاتر:

تنطیم سرعت شاتر(SHUTTER / EXPOSURE)  بسته به میزان سرعت تردد خودروها و همچنین تابش نور میتواند متفاوت باشد هر چه میزان سرعت خودرو بالاتر باشد سرعت شاتر دوربین نیز باید بالاتر باشد .

معمولا برای استفاده از شاتر سرعت بالا بهتر است از دوربین پلاک خوان در وضعیت سیاه و سفید قرار بگیرد تا بتواند از نور IR پرژکتور دوربین پلاک خوان و یا پرژکتور جانبی نصب شده استفاده کند اهمیت تنظیم شاتر برای کارآمدی درست نرم افزار پلاک خوان بی اندازه مهم و حیاطی است

در حالت معمولی و برای ترددهای سرعت کم مثلا برای پلاک خوانی پارکینگ ها تنظیم سرعت شاتر روی عدد 1/250 میتواند انتخاب مناسبی برای پلاک خوانی و ثبت پلاک باشد .

نکته حائز اهمیت در مورد دوربینهایی که برای پلاک خوان جاده استفاده میشوند  مشخصات متفاوتی نسبت به دوربینهایی که برای سیستم پلاک خوانی پارکینگ استفاده میشوند را دارا هستند
از جمله این تفاوت ها می توان تفاوت در نوع لنز را نام برد انتخاب لنز در این دوربینها به طور مسقیم به ارتفاع دکل بستگی دارد .

همچنین میتوان به تفاوت در تعداد فریم تصویر جهت پردازش تصویر و پلاک خوانی  و  تفاوت در سرعت شاتر را اشاره کرد .

برای اطلاعات بیشتر یا مشاوره در پروژها لطفا با ما در تماس باشید .